Код нації

Хто ми і що несе наш рід: про українців та українство послідовно, на фактах, прикладах, в персоналіях. Наші корені, автентика, вивчення культури і скидання міфів. Щоб нарешті спробувати збагнути, які ж ми, українці, насправді.

Останні випуски
17/05/2024
Український спротив історично завжди вигадливий і яскравий, мистецький, символічний, сатиричний, зухвалий. Опір українців у російсько-українській війні, яка триває вже 10 років, є особливою і могутньою силою. Про методи та інструменти як індивідуального, так і організованого ненасильницького спротиву українців на окупованих територіях. Про історії не пасивності, твердості духу, збереження власної ідентичності і гідності. Про виставку “Небачена сила” в Українському домі, відкриття якої відбудеться 18 травня — символічно в День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу в рамках 80 роковин депортації.
10/05/2024
Чому війна рухає прогрес? Як змінилася айдентика сучасного українського війська і що означають назви підрозділів та бригад? Чому нашим партнерам важливо бачити в своїх мирних містах трофейну знищену ворожу техніку? Як виглядає і де доторкнутися до славнозвісної "Маґури", що потопила той самий корабель?)
03/05/2024
Хустка для українок – це не просто головний убір, це річ символічна, знакова і є нашою культурною спадщиною. Хустка об’єднувала жіночі покоління та передавалася як родинна цінність від матері до доньки. Про хустку як філософію української жіночності, традиції і актуальні тенденції, значення орнаментів, способи вив’язування, характеристику власниці і літопис роду через головний убір . На розмові Людмила Тихонова, майстриня, наукова співробітниця Національного музею українського народного декоративного мистецтва
26/04/2024
Сергій Мирний, науковий співробітник Національного музею "Чорнобиль", еколог, письменник, офіцер радіаційної розвідки, ліквідатор. Про наслідки Чорнобильської катастрофи в сьогоденні, туризм у зону відновлення, власне, про сам термін "відновлення", а не відчуження; про можливості розвитку інфраструктури та екології регіону, несподівані трансформації та які позитивні сторони катастрофа має для України.
12/04/2024
Національний художній музей України - 125 років в центрі столиці та уваги відвідувачів. Про культурну дипломатію і гастролі найвідоміших українських творів, музейні втрати і роботу музею під час війни, твори-хедлайнери і скарби головного музею країни, декомунізація українського мистецтва та нові експозиції і сенси для українців. Що розповідає мистецтво про країну, в чому цінність нашої культури і її внесок у світову, і пояснення для іноземців, у чому полягає драматизм української історії? На розмові - Оксана Баршинова, заступниця директорки з експозиційно-виставкової роботи НАМУ.
05/04/2024
Чи знаєте ви, як звучить золота флейта? А чим вирізняється звук скрипок Страдіварі? Яким правилам підвладна академічна музика і чому вона завжди залишається класикою? Про суть класичної музики, її українську історію, про українського Моцарта, якого більше знають у світі, аніж в Україні, та про сучасних українських класиків, яких варто почути наживо. На розмові - Юрій Шутко, Заслужений артист України, флейтист, соліст Національної філармонії України.
22/03/2024
Про тварин у війні, дивовижні історії порятунку, про книги, що здатні вчити любові і повертати надію у людяність.