Сьогодні у «Формулі Сім'ї» з Олексієм та Оленою Травниковими говоримо про те, як захистити дітей після розлучення батьків. Також цей ефір можна подивитися за посиланням:

https://www.facebook.com/radiom.ua/videos/2991954787612958/

 

Старе африканське прислів'я говорить: «Коли б'ються два слони, страждає трава». Вони абсолютно не усвідомлюють, що відбувається з травою, бо вони надто поглинуті битвою. Так само і батьки, які сваряться і відмовляються співпрацювати, витоптують своє найцінніше надбання – своїх дітей. Вони не думають, що буде з їх нащадками після розлучення, і це дуже прикро.

Станом на 2024 рік в Україні 72% розлучень, тобто майже 3 з 4 дітей проводять час окремо то з мамою, то з батьком, якщо вони є. Це катастрофічна цифра, тому так важливо батькам правильно підтримати дитину.

Важливо пам’ятати!

  • Дорослі після розлучення згодом можуть створити нові сім’ї та влаштувати своє життя, у дитини цього не буде, бо в неї вже є сім’я - мама і тато.
  • Діти при розлученні отримують болючий травматичний досвід, який дуже схожий на ПТСР. Те, що відбувається з дітлахами під час розлучення батьків можна порівняти з айсбергом – де видно лише невелику частину, основна криза відбувається всередині – там, де вирують емоції, страхи, криза любові та криза довіри. Тому дорослим потрібно залишатися свідомим того, що переживає дитина і максимально їй допомогти.

Порада №1: При розлученні потрібно пам’ятати, що чоловік і жінка можуть перестати бути подружніми партнерами, але вони залишаються батьками для своїх дітей. Саме з цієї причини важливо мати повагу один до одного, незалежно від того, що спричинило це розлучення. Якщо батькам між собою потрібно щось вирішити, вони це повинні робити без присутності дитини.

Порада № 2: Під час розлучення батьки настільки сконцентровані на цих стосунках, сварках, що дитина може залишитися віч-на-віч зі своїм болем, почуттями, страхами. Дорослим потрібно максимально підтримати свою дитину і зробити все, щоб вона відчула вашу любов.

Порада № 3: При розлученні змінюється стиль виховання дитини. Якщо це можливо, батьки повинні мати технічні зустрічі один з одним, хоча б 1 раз на місяць, щоб поговорити про розклад дитини, оцінки, про якісь побутові та психологічні зміни. Також важливо скласти план взаємодії, щоб дитина менше страждала під час розриву. Якщо гострі почуття ще не вщухлі, то можна переписуватися.

Порада № 4: Не намагайтеся зробити з вашої дитини шпигуна. Якщо вас щось дратує чи вам не подобається, що відбувається у колишнього, не давайте про це знати дитині. Для неї дуже важливе те оточення, де вона знаходиться.

Порада № 5: Намагайтеся позбутися ворожості один до одного, щоб дитина не обирала між батьками. У подружжя є така спокуса використовувати дитину проти свого колишнього подружнього партнера.

Порада № 6: Не давайте марних обіцянок своїм дітям.

Порада № 7: Коли дитина живе на два будинки, важливо, щоб її речі були і там, і там. Діти дуже прив’язуються до якихось речей, які ніхто не повинен чіпати без їх дозволу.

Найкращий варіант для дитини, коли батьки зуміли зберегти сім’ю, але якщо цього не сталося, то задача дорослих хоча б максимально мінімізувати травматичний досвід, який переживає дитина.