Що робити, якщо важко змінюватися, але потрібно?
Що робити, якщо потрібно змінюватися, але не хочеться? Якщо дуже важко, але потрібно це робити? Про це йшлося у програмі «Що робити, якщо?» з ведучою, психологом Тетяною Писаренко.
Сьогодні багато людей переживають такі моменти у житті, які при вільній волі, ніколи б не переживали. Якби у них запитали: «Чи ви б хотіли жити у під час таких змін? Ви зголосилися б ось так кардинально змінити своє життя?» Напевно, 99,99% відповіли б – ні. Але так повернулося життя, що багато людей опинилися перед вибором без вибору. І ці зміни – хочемо ми їх або ні – вони приходять, продовжуються, і тому як раніше, вже ніколи не буде.
Багатьом дуже складно змінюватися. Деякі й досі знаходяться у стані усвідомленого невір’я. До того, зараз людей накриває друга хвиля розпачу й усвідомлення того, що швидко все не закінчиться. Що все більше і більше українців ніколи не зможуть повернутися до свого будинку, доторкнутися до своєї історії – бо школа, робота, театр, до якого вони ходили – все зруйновано.
Тому їм потрібно змінюватися не тільки фізично, але й душевно та емоційно. Змінювати мислення, звички, ментальність та інше. Робити те, про що 4 місяці тому, навіть не думали. Але йде війна, і українцям потрібно адаптуватися до нової реальності, до нових викликів.
Багато людей до них не готові. У них виникають різні внутрішні конфлікти. Їм треба починати життя з самого початку. Вчити новий язик. Розв’язувати проблеми з житлом, дитячим садком, школою та інше. Це дуже важко. Але хочемо ми чи ні, але ми повинні їх здолати.
Як допомогти собі робити ці вибори, максимально знизивши навантаження?
- Потрібно зрозуміти, що поповнює ваш внутрішній ресурс. На які цінності ви до цього опиралися. Як раніше ви робили свої вибори, і завдяки яким опорам в житті ваші вибори були правильними.
- Усвідомити, що ви – доросла людина. Не дитина, яка приймає емоційні рішення. А доросла, яка може все зважати та взяти відповідальність за своє майбутнє та майбутнє своїх рідних. Бо саме доросла людина може подумати, де вона буде через рік, два, п’ять і побачити перспективи, до яких потрібно йти, щоб потім прийти до себе та відновитися.
- Подумати, що вас мотивує та спонукає до дій. Можливо є якась мрія, ціль, проєкт. Так, ви зараз не в таких умовах, як були раніше. Але подивиться навкруги. Може саме зараз час для цього. А люди з інших країн готові вам допомогти.
- Згадайте, що нелегко було завжди. Навіть до війни ми стикалися з серйозними викликами. Але тоді ми їх приймати, значить і сьогодні ми все зможемо.
- В кожному з нас є покликання, місія на цій землі. Вона може виповнитися у будь-якому місті та країні. Головне знати про неї та не боятися йти.
- Можливо прийшов час придбати нові навички та знання та діяти.
- Думайте, що ви зараз можете зробити. Не жалійтеся, не жалкуйте за минулим, а краще думайте про теперішній день. Для того, щоб ваш сьогоднішній вибір міг допомогти вам, вашій родині та країні.
- Вам потрібно місце для усамітнення, де ви зможете провести час наодинці з собою: подумати, помолитися, усвідомити та прийняти рішення.
В кінці програми ведуча зробила висновок: «В Біблії написано: «Роби все, що може рука твоя». Ми не знаємо, що буде завтра. Але кожен день ми можемо щось зробити, що буде всиляти в нас впевненість, давати нам підбадьорення, робити нас краще в середині. Так, ці виклики дуже складні, але якщо ви опираєтеся на свої цінності, то ви все зможете».