Що робити, якщо дуже хочеться додому?
Що робити, якщо дуже хочеться додому? Про це йшлося у програмі «Що робити, якщо?» з ведучою, психологом Тетяною Писаренко.
Війна змусила багатьох людей кинути все і переїхати у безпечне місце. Дехто для свого порятунку обрав захід України, а дехто поїхав за кордон. Серед них є такі, хто поїхав по своїй волі, і є - яких евакуювали. Також дуже по-різному ситуація склалася з житлом українців. Є переселенці, в яких вціліло житло і є такі, у яких будинок зруйнований, і повертатися їм нікуди. У всіх українців різні обставини.
Але, є момент, який об’єдную багатьох незалежно від обставин – люди, які виїхали, зараз дуже хочуть повернутися додому. А деякі вже навіть повернулися в епіцентр бойових дій, бо не мали сили терпіти розлуку. Чому так відбувається? Чому багато людей так сильно хочуть повернутися додому? Нумо розбиратися.
Коли людина опиняється у відносно безпечному місці. Коли вона переводить дух і трішки оговтується від пережитого стресу. У неї наступає стан «Хочу повернутися додому». Тому що для всіх нас свій будинок асоціюється з безпекою. Місцем де в нашої пам’яті ще залишається «мирний час», де все зрозуміло, налагоджено, де не має стресу, загрози, невідомості та жорстокості. Смуток за домом – це більше туга за безпечним, мирним життям, за рідними людьми, за нормальними відносинами без стресу.
З чим стикається людина за кордоном?
Все скрізь чуже та незнайоме. Інша культура. Незрозумілий язик. Дуже важко звикнути до іншого життя. А ще поряд люди, які живуть своїм мирним життям і не розуміють тебе. На цьому фоні з’являються негативні думки та відторгнення. А ще виникає образа, заздрість та звинувачування. Цей стан починає вас все більше накручувати та тримати ваш фокус на проблемах. І від цього хочеться опинитися у місці, де все зрозуміло та «ваше».
Що робити, щоб справитися з цим смутком?
- Сподіватися та дивитися трошки наперед. Тобто не жити «тут» та «зараз», а дивитися на пів року, на рік далі. Тоді надія, віра і ваш внутрішній стан отримає якийсь сенс. Ви почнете думати, що скоро буде перемога, скоро ви почнете жити по-новому. І цей новий сенс почне вас підтримувати. Бо ви на новому місті не просто так, а тому що:
Вам треба зберегти собі життя.
Щоб ваші діти були у безпеці.
Відновити свої ресурси та сили для якоїсь мети.
- Знайти новий сенс життя на новому місті. Подумайте, щоб ви хотіли робити? Можливо навчатися, працювати, подорожувати або займатися волонтерською діяльністю.
- Знайти переваги у тому місці де ви знаходитесь. Тобто сфокусувати свою увагу не на тому, що вам не подобається, а на тому, що добре.
В кінці програми ведуча підбила підсумок, що, звичайно, всім нам дуже хочеться додому, хочеться опинитися у звичних умовах. Але якщо ми будемо про це постійно думати, то нас все більше і більше буде затягувати в болото. Щоб цього не сталося, треба трішки обдурити свій мозок та знайти плюси, чому добре там де ви є.