Великий піст - найсуворіший! У 2019 він почався в понеділок, 11 березня, і закінчується в суботу, 27 квітня. Сім тижнів, до самої Пасхи, віруючим рекомендується утримуватися від їжі, що містить м'ясо, рибу, молоко і яйця. Виняток становлять маленькі діти, вагітні жінки, мандрівні Подорожні і хворі.

Великий піст починається за сім тижнів до Великодня. Складається з Чотиридесятниці - 40 днів - і Страсної седмиці - тижня перед самою Пасхою. Чотиридесятниці встановлена ​​на честь сорокаденного посту Спасителя, а Страсна седмиця - на згадку останніх днів земного життя, страждань, смерті і поховання Христа. Загальна продовження Великого посту разом зі Страсного седмицею - 48 днів.

Що ж таке пост, на самому те справі? Один священик дуже глибоко висловився з цього приводу: «Як написано в Біблії, сама їжа НЕ наближає нас до Бога і НЕ видаляє від Нього. Постити можна маленьким шматочком м'яса і НЕ постить цілим відро картоплі. Коли ми говоримо про піст, то в основному мова йде про інше. Якщо людина здатна обмежити себе в малому (в даному випадку в їжі), значить, він може нічого вдіяти з собою і в великому. Відомо, що обмеження в їжі можуть відображатися на які проявляються людиною емоціях. Хтось стає гнівливим, дратівливим. І це пряма вказівка ​​на те, над чим в собі ще потрібно працювати. Пост покликаний явить людині його істинний внутрішній світ. Однак, якщо ти не можеш дотримуватися суворого посту, обмежити себе в чомусь іншому. Наприклад, в перегляді телевізора або соцмереж. Посвячення себе добрим справам поза своєю сім'єю. »Протоієрей Ігор Фомін, настоятель храму Святого благовірного князя Олександра Невського - Патріаршого подвір'я при МГИМО

У біблійні часи Бог схвалював пост, якщо його дотримувалися з правильних мотивів. Але якщо мотиви людини були неправильним, він стягував на себе Божий осуд. У наш час Біблія не вимагає, щоб ми постили, але одночасно Вона і НЕ забороняє цього.

За яких обставин люди постили в біблійні часи?

Коли шукали допомоги у Бога і його керівництва. Ізраїльтяни, які поверталися в Єрусалим, постили, тому що хотіли показати Богу, що вони щиро прагнуть Його допомоги (Ездри 8: 21-23). Павло і Варнава часом постили перед тим, як призначати старійшин в зборах (Дії 14:23).
Коли хотіли зосередитися на виконанні Божої волі. Після хрещення Ісус 40 днів нічого НЕ ел, щоб підготувати себе до служіння Богу (Лк 4: 1, 2).
Коли хотіли показати, що каються в гріхах. Через пророка Йоіла Бог сказав невірним ізраїльтянам: «Поверніться до мене усім серцем, постите, плачте і ридаю» (Йоіл 2: 12-15).
З яких мотивів постить неправильно?

Щоб справити враження на інших. Ісус учив, що піст - це щось суто Приватне між людиною і Богом (Матвія 6: 16-18).
Щоб здаватися праведніша інших. Пост сам по собі нічого не робить людину більш духовним і морально чистіше (Луки 18: 9-14).
Щоб очистить провину за завідомо скоєні гріхи. Бог схвалює пост тільки тоді, коли людина щиро кається і слухається його (Іс 58: 3, 4).
Щоб дотримати релігійного ритуалу. Як і будь-яким батькам, Богу буде неприємно, якщо його земні діти виявляючи любов до нього з почуття обов'язку, а не від чистого серця (Ісая 58: 5-7).
Чи обов'язково християнам поститися?

Ні. Бог вимагав від ізраїльтян постити в День примирення. Але ця вимога була скасована, адже Ісус назавжди примирила з Богом людей, які покаялися (євреї 9: 24-26; 1 Петра 3:18). День примирення був частиною Моїсеєва закону, а християни НЕ під Законом (Римлян 10: 4; Колосян 2:13, 14). Тому кожен християнин може сам вирішити, постить йому чи ні (Римлян 14: 1-4).

Християни розуміють, що піст - це не головне в їх поклоніння Богові. Біблія ніколи НЕ пов'язує пост зі щастям. Зате в ній йдеться про те, що християнське служіння повинно приносить радість, адже ми служимо «Щасливого Богу» (1 Тимофій 1:11; Еклезіаста 3:12, 13; Гал 5:22).

Неправильні уявлення про піст

Неправильне уявлення. Християни повинні поститися в пам'ять про 40-денний піст Ісуса в пустелі після його хрещення.

Факт. Ісус ніколи не давала такого наказу. Крім того, Біблія НЕ згадує, що перші християни дотримувалися цього поста.

Неправильне уявлення. Християни повинні поститися в пам'ять про смерть Ісуса.

Факт. Ісус НЕ наказував своїм послідовникам постити в пам'ять про свою смерть (Луки 22: 14-18). Сказав, що учні будуть постити після його смерті, Він не встановлював правила, а просто припустив майбутні події (Матвія 9:15). Також Біблія радив християнам, які збиралися відзначати Спогад Ісуса смерті поїсти вдома, щоб не відчувати голоду під час цього торжества (1 Коринтян 11:33 34).