Страх – це зброя. Залякування – це стратегія. Для когось залякувати – це робота, за яку вони отримують гроші. Також ефір можна подивитися в програмі «Загартовані» за посиланням:

https://www.facebook.com/radiom.ua/videos/1267693677548834

 

Страхи були завжди. Навіть у мирний час люди чогось боялися: смерті, самотності, старості, публічних виступів, літаків, змій, тарганів, щурів та інше, але це були страхи звичайної людини, яка жила своїм звичайним життям. На жаль, сьогодні життя у нас незвичайне.

Зараз страхи помінялися. З’явився страх втратити життя, страх, що з твоєю родиною щось станеться, страх перед руйнуванням тих речей, з якими люди себе асоціюють. Наші фобії стали приземленішими. Ми розуміємо цінність простих речей. Те, що було актуально ще 10 років тому, зараз не актуально. Багато людей зробили переоцінку і себе, і своїх цінностей, і своїх фобій.

Але страх може бути і як мотиватор

На приклад, у кінці 90-х у людей був страх злиднів. Саме він і став рушійною силою на початку 2000-х, яка привела країну до певного розквіту. У людей з’явилося бажання та сила рухатися вперед, розвивати свій бізнес, будувати своє житло та інше.

У 2022 році саме страх викликав адреналін на хвилі якого люди почали записуватися у добровольчі об'єднання і робити все, щоб не здати свою територію.

Як кремль маніпулює терактами?

Завдаючи шкоди мирній інфраструктурі та пересічним громадянам росія намагається викликати паніку в громадян. Паралельно в українське суспільство вкидаються наративи щодо досягнення миру за будь-яку ціну та капітуляцією. Розраховуючи, що під впливом страху, люди мають піти на поступки.

Страх – це традиційний інструмент політтехнології та інформаційної боротьби. Не дивно, що російська федерація активно його використовує, лякаючи світ то ядерною зброєю, то різними конспіраційними речами. З іншої сторони – Захід так само лякає суспільство щодо росії з метою консолідації людей навколо реальної загрози.

Що робити українцям?

Зрозуміти, що всі люди чогось бояться і питання в тому, як цей інструмент використовувати. Ніж можна використати по-різному: порізати хліб або когось вбити. Так само і страх. Українці повинні розуміти, що для них страх може стати, як фактором мотивації, так й фактором пригнічення. Користуватися критичним мисленням. Дуже часто громадяни не перевіряють інформацію, яку вони отримують з невідомих джерел, і таким чином перетворюються на собаку Павлова - тобто рефлекторно реагують на вкид та стають рабами емоційного управління. Важливо фільтрувати інформацію та критично її оцінювати. Читати аналітиків та експертів. Виховувати в собі конструктивну стійкість. Не реагувати на заголовки і сумнівні статті.

Ні в якому разі не забувайте: що ми всі знаходимося під прицілом, що противник вкладає великі кошти, щоб нас залякати. Їм легше нас залякати, ніж дійсно це зробити.

Порада для українців: дуже уважно ставитися до інформації, а також тренуйте в собі критичне мислення.